تزریق فیلر

با افزایش سن یکی از اولین بخش‌هایی که علائم پیری در آن ظاهر می‌شود پوست صورت است که سطح کشسانی آن شروع به کاهش کرده، خطوط ریز ایجاد می‌شود و شروع به از دست دادن حجم می‌کند که می‌تواند باعث ایجاد گودی در زیر چشم، کوچک‌شدن گونه‌ها و نازک‌شدن لب‌ها شود.

همچنین گاهی اوقات فارغ از تبعات افزایش سن، افراد به صورت ژنتیکی دارای نقص یا نابرابری در چهره هستند و یا گاهی افراد دوست دارند گونه برجسته یا لب برجسته و صورت زاویه دار داشته باشند. تکنیک تزریق فیلر روشی است که می‌توان با استفاده از آن به اهداف زیبایی و جوانسازی موردنظر دست یافت و بافت از دست رفته را ترمیم نمود.

اکنون ما در کلینیک دکتر پرستو مهدویه با استفاده از تکنیک تزریق فیلر و با به کارگیری معتبرترین و با کیفت‌ترین برندهای فیلر، از زیبایی طبیعی شما در برابر آسیب‌های زمان محافظت می‌کنیم و برای بهبود ظاهر شما حجم جذاب ایجاد می‌کنیم.

تزریق فیلر چیست
فیلر چیست

فیلرها(Filler) یا پرکننده‌های پوستی یک بافت بسیار نرم هستند که از مواد بیولوژیکی یا مصنوعی ساخته می‌شوند و با هدف پرکردن بافت از دست رفته و حجم دهی، به زیر پوست تزریق می‌شوند. تکنیک تزریق فیلر در سال 2011 توسط FDA تأیید و از آن زمان تا کنون به طور ایمن و مؤثر در جهان مورد استفاده قرارمی‌گیرد و جزء پرطرفدارترین اعمال زیبایی است که نتایج فوری ایجاد می‌کند.

انواع فیلرها کدامند و عموماً از چه موادی ساخته می‌شوند

فیلرها یا چربی هستند یا ژل که عموماً از مواد زیر تشکیل می‌شوند:

چربی انسانی (Autologous fat)

در این نوع تزریق فیلر، از چربی گرفته‌شده از بدن خود فرد برای حجم‌دهی استفاده می‌شود که توسط پزشک متخصص و با استفاده از تکنیک‌ها و دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گیرد. این نوع فیلر ماندگاری بالاتری دارد.

هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid)

این فیلر(ژل) بر پایه هیالورونیک اسید ساخته می‌شود. هیالورونیک اسید یک پلی‌ساکارید طبیعی است که به صورت طبیعی در الاستین پوست وجود دارد و وظیفه اصلی آن حفظ آب است. این ماده با رطوبت‌رسانی به سلول‌ها ظاهر پوست را شاداب و سالم نگه می‌دارد و در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش حجم پوست، کوچک شدن گونه‌ها و نازک شدن لب‌ها، از دست‌رفتن هیالورونیک اسید با افزایش سن و به دنبال آن آب است.

با توجه به این که هیالورونیک اسید در بدن انسان یافت می‌شود، برای تمام تایپ‌های پوستی مؤثر و مناسب می‌باشد. ژل‌های ساخته‌شده از این ماده بعد از تزریق به مرور توسط بدن جذب می‌شوند. بنابراین این فیلرها نتیجه‌ای موقت داشته و ماندگاری آن‌ها 6 الی 12 ماه است و بعد از این بازه زمانی مجدداً باید تزریق گردند.

ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید از محبوب‌ترین و مرسوم‌ترین فیلرها در سراسر جهان می‌باشند. از مزیت‌های این فیلر(ژل) علاوه بر سازگاربودن با بدن، بازگشت‌پذیر بودن آن است و چنانچه بعد از تزریق به ظاهر ایده‌آل خود نرسیده باشید با یک آنزیم بدون هیچ عارضه‌ای به حالت اولیه خود باز می‌گردد. هیالورونیک اسید یکی از مؤثرترین مواد به کار رفته در محصولات زیبایی از جمله مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌های صورت و کرم‌های جوان‌کننده پوست نیز است.

تزریق-ژل-لب

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت (Calcium Hydroxylapatite)

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت ماده‌ای است که در استخوان بدن انسان وجود دارد. ژل‌های ساخته‌شده از کلسیم هیدروکسی لاپاتیت به علت غلظت بالایی که نسبت به ژل‌های هیالورنیک اسید دارند، ماندگاری بالاتری دارند. این نوع ژل‌ها تولید کلاژن را تحریک می‌کنند و برای چین و چروک‌های بسیار عمیق کاربرد دارند.

اسید پلی ال لاکتیک (Poly-L-lactic Acid)

اسید پلی ال لاکتیک یک ماده مصنوعی است که سازگار با محیط زیست است و هیچ ضرری برای انسان ندارد. ژل ساخته‌شده از این ماده بعد از تزریق در آن ناحیه حل می‌شود و تولید طبیعی کلاژن را تحریک می‌کند به همین علت نتایج آن بعد از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود.

موارد کاربرد فیلر برای صورت
موارد کاربرد فیلرها
 • برطرف‌کردن چین‌وچروک‌های صورت
 • حجم‌دهی لب‌ها
 • حجم‌دهی گونه‌ها
 • حجم‌دهی چانه
 • برطرف‌کردن سیاهی زیرچشم
 • خط فک (زاویه‌سازی صورت)
 • پرکردن نقص‌های صورت
 • حجم‌دهی نقاطی از بدن(سینه، باسن و پشت دست‌ها)
 • پرکردن خط لبخند
 • درمان جای‌جوش
 • درمان افتادگی پوست صورت و گردن

در کلینیک دکتر پرستو مهدویه برای چه مناطقی تزریق فیلر صورت می‌گیرد

تزریق فیلر زوایه سازی فک

تزریق فیلر زاویه‌سازی فک

تزریق فیلر خط لبخند

تزریق فیلر خط لبخند

تزریق فیلر خط اخم

تزریق فیلر خط اخم و پیشانی

تزریق فیلر خطوط دور چشم

تزریق فیلر خطوط دور چشم

تزریق فیلر گونه

تزریق فیلر گونه

تزریق فیلر گودی زیر چشم

تزریق فیلر گودی زیر چشم

تزریق فیلر چانه

تزریق فیلر چانه

تزریق فیلر لب

تزریق فیلر لب

در کلینیک دکتر پرستو مهدویه از چه برند فیلری استفاده می‌شود

فیلر بلوترو (BELOTERO)

فیلر(ژل) بلوترو ساخت شرکت Merz آلمان بوده و دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) است. این ژل از اسید هیالورنیک ساخته‌شده است و دارای طیف وسیعی از ژل‌های مختص هر ناحیه است که به صورت صاف و یکنواخت منتشر می‌شود. ژل بلوترو در از میان‌بردن چروک‌های سطحی و عمیق صورت و همچنین افزایش حجم گونه و لب‌ها تأثیرات قابل توجهی دارد.

ژل بلوترو یک فیلر سبک و دارای چگالی کمتری است که آن را به انتخاب بهتری برای صاف کردن خطوط ریز و افزایش حجم در نقاط ظریف و نازک پوست مانند دور چشم تبدیل می‌کند.

فیلر الیاکسین (Aliaxin)

فیلر(ژل) آلیاکسین ساخت کشور ایتالیا بوده و از اسید هیالورونیک خالص و بر پایه فناوری هیدرولیفت تهیه شده است که علاوه بر آبرسانی، حجم‌دهی و لیفتینگ، افزایش خاصیت ارتجاعی و بازسازی ساختارهای کلاژن بدن را تحریک می‌کند. قابلیت انتشار و فرم‌دهی فوق‌العاده این محصول باعث می‌شود به صورت یکنواخت در بافت پوست هدف منتشر گردد.

ژل آلیاکسین یک ژل قابل جذب و فاقد عوارض جانبی است. این برند دارای طیف وسیعی از محصولات برای تطابق با نواحی و اهداف مختلف دارد و توانسته است استانداردهای جهانی مختلفی را برای کیفیت بالای محصول خود از شرکت‌های بهداشت جهانی کسب کند.

فیلر نورامیس (neuramis)

فیلر(ژل) نورامیس ساخت کشور کره بوده و بر پایه هیالورونیک اسید ساخته‌شده است این فیلر باعث افزایش جذب آب شده و باعث جوانسازی و آبرسانی پوست می‌شود. این برند دارای فیلر مختص به هر ناحیه از صورت است و با توجه به اینکه نورامیس از مواد طبیعی و سازگار با بدن انسان ساخته شده است، بدن آن را پس نمی‌زند و هیچ‌گونه عوارضی برای بدن ندارد.

فیلر زیشل (Zishel)

فیلر(ژل) زیشل ساخت کشور کره‌جنوبی است و از هیالورونیک اسید خالص تهیه‌ شده است به همین علت سازگاری فوق‌العاده‌ای با بدن دارد و عوارض جانبی ندارد. این برند دارای فیلرهای عالی برای حجم‌دهی هر سه لایه اصلی درم را دارد و به طور مؤثر چین‌وچروک‌های سطحی، متوسط و شدید را از بین می‌برد.

مراقبت‌های قبل از تزریق فیلر

 • بهتر است حداقل یک روز(ترجیحاً 5 روز) پیش از تزریق فیلر از خوردن مکمل‌های غذایی مانند ویتامین E، امگا 3، سیر، ریشه کرفس، چای سبز، الکل، آسپرین و کافئین اجتناب کنید.
 • از مصرف بروفن، ژلوفن، دیکنوفلاک و الکل 2 روز قبل از تزریق خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر

 • عدم استفاده از مواد آرایشی در ناحیه تزریق فیلر.
 • از هرگونه فشار تماسی بر روی محل تزریق شده بپرهیزید.(از دست کاری یا تلاش برای تنظیم شکل فیلر خودداری کرده در غیر این صورت بعد از بهبودی، تورم و نافرمی در محل تزریق مشخص خواهد شد)
 • از گرم کردن ناحیه‌ی تزریق بپرهیزید.
 • آب کافی بنوشید.
 • عدم مصرف دخانیات و الکل.
 • طبق دستورات پزشک داروهای تجویز شده را به طور دقیق مصرف نمایید.
 • جهت کاهش کبودی و تورم، از کمپرس یخ روی مناطق تزریق شده استفاده نمایید.
 • حداقل به مدت 3 روز از فعالیت‌هایی که سبب برافروختگی صورت می‌شوند مثل: حرکات ورزشی، سولاریوم، سونا و کارهایی که با تعرق زیاد همراه هستند، بپرهیزید.
 • فاصله زمانی تزریق فیلر با عملیات داندان‌پزشکی غیر اورژانسی، یک ماه می‌باشد. بهتر است این فاصله زمانی رعایت شود.
 • ترمیم 14 تا 21 روز بعد از تزریق می‌باشد و در این جلسه تنها هزینه مواد مصرفی از سوی زیباجو پرداخته می‌شود.

سؤالات متداول

تزریق فیلر روشی کم‌تهاجمی بوده که از طریق سوزن (و بدون بیهوشی یا عمل جراحی)  تزریق می‌شود.

بسته به تعداد نواحی مورد درخواست، هر جلسه تزریق فیلر معمولاً بین 15 دقیقه تا یک ساعت ممکن است طول بکشد.

با توجه به نوع فیلر مورد استفاده، نتایج تزریق فیلر یا به صورت آنی و یا بعد از چند مدت(شروع کلاژن‌سازی) قابل مشاهده خواهد بود.

ماندگاری و دوام نتایج فیلر یکی از سؤالات پرتکراری است که زیباجویان می‌پرسند. ماندگاری نتایج فیلر بستگی به نوع فیلری دارد که استفاده می‌شود. بر این اساس فیلرها به سه نوع تقسیم می‌شوند: فیلرهای قابل جذب، دیر جذب و غیر قابل جذب.

فیلرهای قابل جذب از جنس خود مولکول‌های بدن ساخته می‌شوند و به مرور زمان در بدن جذب می‌شوند که فیلرهای ساخته شده از هیالورونیک اسید از این دست هستند و حدود 6 تا 12 ماه ماندگاری دارند.

فیلرهای دیر جذب که از ترکیبات اسید لاکتیک هستند و ساختاری شبیه به استخوان دارند. این فیلرها باعث کلاژن‌سازی می‌شوند و بعد از مدتی آثار خود را نشان می‌دهند. معمولاً اثر آن‌ها از یک سال تا ۵ سال می‌باشد. اما امکان دارد این مواد باعث ایجاد گلوله‌های ریز پوستی شوند.

فیلرهای غیرقابل‌جذب که از ترکیبات آکریلیک می‌باشند و نتایج آن‌ها دائمی است، اما به علت اینکه باعث گلوله شدن در زیر پوست می‌شوند، کم مصرف می‌باشند.

علاوه بر این ماندگاری تزریق فیلر(ژل) به عواملی مانند سن، نوع پوست، اندازه شدت آثار پیری و همچنین میزان و نوع ژلی که تزریق می‌شود، بستگی دارد.

تزریق فیلر عملا بدون درد است. اما ممکن است بسته به نظر پزشک معمولاً ۲۰ دقیقه قیل از شروع درمان، از کرم یا اسپری بی‌حس‌کننده در محل تزریق فیلر استفاده شود.

بعد از تزریق امکان کبودی، تورم یا قرمزی در مجاورت محل‌های تزریق شده وجود دارد، این عوارض بیعی هستند و معمولاً طی چند ساعت یا حداکثر چند روز برطرف می‌شوند.

اما چنانچه از فیلرهای ناسازگار با بدن استفاده شود یا توسط افراد غیر متخصص و در مراکز غیر معتبر تزریق شود ممکن است عواقب نامطلوب و جبران‌ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد از اینرو برای تزریق فیلر توصیه می‌شود که به کلینیک معتبر با مجوز وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

در موارد نادر، احتمال بروز اختلال در خونرسانی به منطقه تزریق شده وجود دارد لذا در صورت بروز این علائم حتماً با پزشک معالج خود تماس بگیرید:

 • بروز گزگز شدید
 • تغییر رنگ نامتعارف محل تزریق
 • بروز جوش‌های چرکی در منطقه تزریق شده
 • بروز واکنش‌های آلرژیک شدید مثل کهیر، تورم و قرمزی شدید
 • ورم غیر عادی و سفتی و درد شدید در محل تزریق
 • تب در محل تزریق

تزریق فیلر دارای دوره نقاهت نیست و بیشتر افراد به فعالیت‌های روزانه خود می‌توانند ادامه دهند اما به طور معمول توصیه می‌شود که در طی 24-48 ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت بدنی خودداری کنید.

FDA تزریق مواد پرکننده پوستی(فیلر) را در بزرگسالان بالای 21 سال تائید کرده است.

اگر چه این دو درمان برای اهداف جوانسازی استفاده می‌شوند اما به روشی کاملا متفاوت عمل می‌کنند. پرکننده‌های پوستی(فیلرها) همانطور که از نامشان پیداست مناطقی از پوست را که نیاز به پرشدن دارند را پر می‌کنند. اما تزریق بوتاکس، چین‌وچروک‌های خاص را با غیرفعال‌کردن عضلات آن ناحیه مورد هدف قرار می‌دهد.

پروژه‌های مرتبط